Finská borovice: dřevo, které si zaslouží více pozornosti

Věděli jste, že existuje více než 100 druhů borovic? Tyto majestátní stromy patří k oblíbeným stálezeleným jehličnanům, které najdeme po celé severní polokouli. Jen u nás v Evropě roste kolem 13 původních druhů! A pokud můžeme jako “nábytkáři” nějakou borovici vyzdvihnout, tak tu, která se nachází ve Finsku. V čem je tak výjimečná? Na každý kousek “prkna” si musíte trpělivě počkat.

Severská borovice roste pomalu, ale kvalitně

Severská neboli také finská borovice pochází ze severní Evropy, kde má léto krátké trvání a většinu roku vládne chladná zima. Stromy v těchto končinách proto rostou velice pomalu. Díky pomalému růstu vznikají úzké jemné letokruhy a husté odolné dřevo, které se může tvořit i 300 let (průměrná délka života borovice). Existují však i výjimky. V roce 2006 objevili vědci ve finských lesích borovici, která zdobí svět už 780 let. Jedná se tedy o opravdu jedinečné stromy, které si zaslouží více pozornosti a uznání.

A v čem dalším je finská borovice výjimečná? Oproti středoevropským příbuzným má více jádrového dřeva, které snáze odolává vlhkosti. Pochlubit se tak může lepšími izolačními vlastnostmi, vyšší odolností a dlouhou trvanlivostí, za které vděčí právě pomalému růstu a velkému množství pryskyřice. Dřevo finské borovice má navíc příjemnou barvou, krásnou strukturu a jedinečnou vůní.

Masivní nábytek série Toskania

Nábytek z finské borovice odolá vlhkosti i povětrnostním podmínkám

Dřevo finské borovice se využívá díky svým skvělým vlastnostem k obložení infrasaun, stavbě srubů a k výrobě masivního nábytku. Dá se s ním skvěle pracovat a zároveň si po dlouhé roky uchová svou vysokou odolnost vůči vlhkosti.

Nábytek z finské borovice je považován za jeden z nejkvalitnějších. Vydrží desítky let a při správné péči bude vypadat stále fantasticky. Nedeformuje se, odolává škůdcům, plísním i povětrnostním podmínkám. Samotné borovicové dřevo je také oblíbené pro svou půvabnou vůní a jedinečný pravidelný vzor, který je dán úzkými letokruhy a minimálním počtem suků.

V našem rodinném e-shopu nabízíme originální nábytek z finské borovice, který jinde na českém trhu nenajdete. Každý kousek v naší nabídce je ošetřen ekologickým zdravotně nezávadným lakem či mořidlem. Vše v romantickém provensálském stylu, který skvěle zapadne do modernějšího městského bytu i venkovské chaloupky.

Masivní nábytek série Marone