Výmalba k bílému nábytku: Jaká barva je ta pravá a jaké se raději vyhnout?

Bílý nábytek ovládl domácnosti po celém světě. Působí čistě, svěže a elegantně. V kombinaci s dalšími bílými prvky však může v interiéru vytvořit nepříjemně sterilní prostředí. Jaká výmalba k bílému nábytku je tedy ta pravá?

Neutrální barvy

Světle šedá, krémová či cappucino patří k velmi příjemným barvám, které si s bílým nábytkem skvěle rozumí. Interiér díky nim působí útulně a zároveň neztrácí na světlosti. Výmalba v neutrálních odstínech je také velmi univerzální. Snadno ji sladíte s dalšími prvky v domácnosti, ať už se jedná o tmavé křeslo, červené polštářky, nebo žluté závěsy. Doplňky ve výrazných barvách dodají do místnosti více energie a navíc je můžete kdykoliv vyměnit. Až se vám jedna barva okouká, během chvíle ji můžete nahradit jinou. Místnost tak dostane zase trochu jiný nádech, a to bez nutnosti větších interiérových úprav.

Neutrální barvy oceníte zejména v dětských pokojíčcích, kde bývají změny mnohem častější. Proto i zde doporučujeme vsadit na neutrální výmalbu a obměňovat jen doplňky.

 

 

Výrazné barvy

Máte rádi tmavé a pestré barvy? Nebojte se je použít i na větších plochách než jsou dekorační polštáře. V dnešní době si můžete nechat namíchat na zeď téměř jakýkoliv odstín. A pokud se vám zalíbí netradiční barvy a vzory, jsou vám k dispozici praktické tapety.

Krásným příkladem je interiér s obývací stěnou TV Marone a tmavou výmalbou v pozadí, která ladí s koberečkem uprostřed místnosti. Bílý nábytek s prvky dřeva krásně vynikne a obývací pokoj vypadá útulně.

Pravidla pro výběr barev do interiérů

  1. Základní barvy –⁠ Vyberte si jednu až dvě hlavní barvy a několik doplňkových. Hlavní barvy bývají obvykle decentnějšího rázu, naopak u doplňkových se můžete více vyřádit. Vždy se ale snažte, aby všechny barvy k sobě příjemně ladily a vytvářely harmonickou partu.
  2. Vkus a preference –⁠ To, co se líbí vám, se nemusí líbit vašim sousedům nebo přátelům. Stejně tak každý máme s barvami spojené jiné emoce. Pro někoho je červená symbol agrese, někomu zase připomíná Vánoce u milované babičky. Řiďte se proto svými pocity a intuicí.
  3. Všeho s mírou –⁠ Výrazné a tmavé barvy nanášejte maximálně na jednu až dvě stěny. Pokud s tmavě hnědou vymalujete celou místnost, interiér bude působit temně až pochmurně. Pokoj se také opticky zmenší a ztmaví. Naopak pokud tmavě hnědou použijete na zpestření jedné zdi, místnost získá šmrnc a zároveň bude působit vzdušně a prostorně.

Prohlédněte si naši nabídku masivního bílého nábytku a načerpejte inspiraci z našich fotografií. U všech sestav máme realistické fotky z interiérů, které vám mohou pomoci s rozhodováním.