Barvy a dekorace provensálského stylu

Dekorace a barvy v provensálském stylu dodají vašemu domovu ten správný šmrnc. Upevní a rozzáří jednotnost stylu a vykouzlí pohodovou atmosféru u vás doma. Budete tak v místnosti rádi trávit čas vy i vaše rodina. Pozvěte si do domu kouzlo a atmosféru jižní Francie. Jak na to, se dozvíte v tomto článku. 

Barvy provensálského stylu

Pokud se rozhodnete stylizovat svůj domov, nebo chatu do Provance stylu, základem bude vhodná volba barev a materiálů. Jaká barva se vám hned vybaví při zmínění tohoto stylu? Mnoho lidí má tento styl spojený s lány levandule, fialovou barvou a květinovým vzorem. A to je naprosto v pořádku. Nicméně pokud právě tuto barvu použijete na výmalbu zdí, nebo nábytku, interiér bude působit velmi tmavě a ponuře. Což není základním pilířem tohoto stylu. Raději zvolte čistě bílou, smetanovou, barvu slonové kosti, nebo béžovou barvu. A to jak na výmalbu zdí, tak u nábytku. Interiéru bude působit čistě, jemně a zůstane nadčasový. Fialkovou nechte vyniknout na dekoracích a doplňcích. 

barvy provanskeho stylu

Vzory v provensálského stylu?

Typickým prvkem pro nábytek v provensálském stylu je masivní dřevo, které se většinou natírá do bílé, nebo do pastelových barev. U nátěru si dejte pozor, aby byl zdravotně nezávadný a pokud možno s menší krycí schopností. Získáte tak nábytek, který je barevný, ale stále jsou viditelné přírodní letokruhy masivního dřeva. Komody a skříně mívají zaoblené rohy, pevné nohy či jemné frézování. V tomto stylu najdete i nábytek s kováním a patinou. 

Provence dekorace

Dekorace u provensálského stylu jsou absolutní nezbytností. Jedině tak dosáhnete výsledku útulné a romantické chaloupky francouzského venkova. V dekoracích a doplňcích vyberte trojici barev a vzorů, které se budou opakovat. Interiér bude působit sladěně a jemně. Pokud plánujete také kuchyni, nebo koupelnu v provensálském stylu, krásně vypadají kachličky s jemným květinovým, nebo cibulovým vzorem. V kuchyni nezapomeňte na masivní stůl s ubrusem, židle s podsedáky a dekorativní závěsy. Častým prvkem jsou i otevřené vitríny s malovaným keramickým nádobím a komoda s vázou a sušenými květinami. 

belluno dub loznice

Na co nezapomenout? 

Nemusíte hned kupovat všechny dekorace nové. Kouzlem provensálského stylu jsou často starožitné předměty. Oválné rámy na obrazy, starožitný porcelán, nebo lampy často naleznete doma na půdě, nebo v blízkém bazaru. K provensálskému styl patří jak sušené, tak živé květiny. Určitě by vám na okně neměla chybět levandule a základní bylinky na vaření. Také snopky sušené levandule krásně provoní pokoj a působí jako hezká dekorace. Jen je potřeba sušené květy často měnit, ulpívá na nich množství prachu.

Pokud hledáte inspiraci na nábytek právě v provensálském stylu, určitě se nechte inspirovat naší kolekcí Belluno Elegante.
Pokud jste se rozhodli rekonstruovat obývací pokoj v tomto stylu, zde, je pro vás nápomocný článek.