Obývací pokoj: inspirace provensálského stylu

Sníte o obývacím pokoji v provensálském stylu? Tento romantický, idilický a pohodový styl se hodí jak do městského domu, nebo bytu, tak do vesnické chaloupky, nebo prázdninové chaty. V tomto článku jsme pro vás připravili jednoduchého průvodce, jak si kousek stylu že sousedství francouzských vinic a levandulových záhonů přinést k sobě domů. 

Čím se provensálský styl vyznačuje?

Mnoho prvků nese provensálský styl se stylem rustikálním. Elegantní a jemně zdobený nábytek z kvalitního dřeva. Patinované materiály, například použité na úchytkách nábytku. Také krajky a vyšívané vzory na závěsech, ubrusech, nebo dekoracích. V barvách typických pro provensálský styl dominuje bílá, šedá a béžová, také přírodní a pastelové odstíny. Na stěnu můžete použít ozdobné štukování i tapety s jemným vzorem. Provensálský styl na vás dýchne klidnou atmosférou. 

Jaké materiály se hodí do provensálského stylu? 

Do provensálského stylu je jednoznačně hodí přírodní masivní dřevo. Doporučujeme nábytek z masivu, například finské borovicové dřevo je krásné pro svou výraznou malbu struktury. Chybu neuděláte ani s dubovým masivem, který je pevný a velmi odolný. Dalšími oblíbenými materiály jsou kov, v přírodní barvě, nebo doplněný o zlatou, nebo stříbrnou patinu. Na dekorace se skvěle hodí porcelán, nebo keramika. Bavlna, len, vzory s květinami se perfektně hodí na textilní dekorace, ubrusy i závěsy. 

Nábytek do provensálského pokoje 

Okouzlující obývací pokoj v provensálském stylu získáte použitím nábytku se světlými, či přírodními barvami. Dbejte na nábytek s tradičními tvary a proporcemi, s jemným zdobením. Vysoce efektní může být jemné frézování, které dodá jemnost a ladnost. Často je v tomto stylu vidět tradiční příborník, pevný a bytelný stůl, kolem kterého se odehrává rodinný život, nebo komoda s dekorací ze sušených, či živých květin. Pohovku laďte do jemných, krémových a sametových odstínů. Doplňte jí vyšívanými polštářky, či dekami. 

Belluno Elegante - bílá : borovice-003_003

Na závěr přinášíme 5 tipů: Jak zařídit obývací pokoj

1) Vyberte jednu stěžejní barvu a jeden vzor a ty kombinujte.

2) Nebojte se sehnat i vintage nábytek, nebo restaurovat starší, který možná máte doma.

3) K provence stylu bezesporu patří doplňky, pamatujte ale, že všeho moc škodí. 

4) Použijte patinu, ale opět jemně a s citem.

5) Nezapomínejte na osvětlení. Tvoří důležitou část atmosféry u vás doma.