5 tipů pro provensálský styl bydlení: přiveďte francouzský venkov k vám domu

Každý z nás si někdy přeje uniknout z rušného života a okusit klidnou atmosféru venkova. A co kdybychom vám řekli, že můžete přivést francouzský venkov přímo k vám domů? S provensálským stylem bydlení to možné opravdu je. Tento styl je známý svou jednoduchostí, teplými barvami, a zemitým šarmem, který okamžitě vytváří pohodlí a klid domova. A proto, si tento krásný a levandulemi provoněný styl bydlení, zcela podmanil miliony lidí na celém světě. 

V našem dnešním článku se zaměříme na pět zásadních tipů, jak proměnit váš domov na elegantní útočiště klidu.

Co to je provensálský styl? 

Tento styl je pojmenovaný po malebné a romantické části jižní Francie. Typické pro danou oblast jsou lány levandule, okouzlující krajina plná historie a malé kamenné domky s popínavými květinami. Ve vzduchu je cítit teplý a svěží vzduch vanoucí od Středozemního moře. Pokud zavřete oči, můžete se nechat přenést přesně na takové místo. A pokud oči zase otevřete, můžete tento pocit cítit také u vás doma. 

Provensálský styl je variací na klasický venkovský styl ve kterém ale nedominuje rustikálnost, nýbrž všudypřítomná bílá barva. 

1. Bílá barva a přírodní materiály

Klíčovými prvky provensálského stylu jsou příroda a její motivy. Podlaha, nebo majoritní stěna je často vyrobena z teplé terakoty nebo kamene. To odkazuje na typické francouzské kamenné domy. Přívětivý a teplý charakter dodá interiéru bílý nábytek. Provence je známé svým kvalitním nábytkem ze dřeva, proto nekupujte nekvalitní nábytek, ale zvolte ten z masivu. I po letech oceníte jeho kvalitu a navíc si domov příjemně provoníte dřevem. 

Provance nabytek

2. Slunce, květiny a barvy 

Tři nejznámější barvy provensálského stylu jsou fialová, modrá a bílá. Fialový odstín, známý jako barva šeříku, je základním prvkem provensálského designu a připomíná voňavá pole kvetoucí levandule. Tyto barvy přinášejí do interiéru svěžest a uklidňující atmosféru, kterou najdete na francouzském venkově. Barvy tento styl používá především na doplňcích. Neméně podstatné je ale i proniknutí slunečního světla do interiéru. 

3. Provence styl jednoduše? Vhodný textil pomůže

Nejjednodušším způsobem, jak si pozvat tento styl k sobě domů je použití textilu a dekorací v oblíbených vzorech právě pro provence. Mohou to být dečky, polštáře, podsedáky, závěsy, nebo celá sada lůžkovin. Levandule, růže, drobné květiny, nebo slunečnice dokáží interiér rozzářit a dodat atmosféru právě provensálského stylu. 

4. Doplňky pro Provence

Výměna úchytek, přidání patiny na nábytek, změna stínítka na lampě, nebo přidání elegantních svícnů na stůl, Maličkosti, které ale dodají potřebnou atmosféru a dokonale sladí a podtrhnou dominantní styl v interiéru. Dejte prostor i háčkům v kuchyni, obalům na květináče, dejte vyniknout ornamentům na nábytku. V minimalismu tyto doplňky žádoucí nejsou, ale v Provence jsou “must have”. 

5. Kde začít? 

To, zda si v provensálském stylu zařídíte celou domácnost, nebo jen jeden pokoj, necháme na vás. Začít můžete v obývacím pokoji. Provensálským prvkem může být bílý nábytek s ozdobnými detaily. Bílá komoda, nebo prosklená vitrína budou skvělou volbou. Vhodná je i pohovka a židle s bílým nebo světlým čalouněním a dřevěným rámem. Přidejte k nim polštáře s květinovými vzory, pastelové barvy a vaše oáza klidu je hotová. Teď už je zapálit svíčku, nebo krb a vychutnat si šálek dobré kávy, nebo horkého čaje. 

Přečtěte si více tipů na bydlení v provensálském stylu.