Obývací pokoj a co v něm nesmí chybět?

Obývací pokoj je srdcem domova, kde rodina tráví spoustu času a kde přijímá hosty. Aby byl váš obývací pokoj ideálním místem pro odpočinek a společenské setkání, existují některé prvky, které by neměly v útulném, ale zároveň účelném obývacím pokoji chybět.

Kvalitní nábytek plný pohodlí

Každý obývací pokoj by měl mít pohodlný nábytek, který zve k odpočinku. Určitě bodem číslo jedna by měla být  pohovka a křesla. Ty by měly být vybrány s ohledem na vaše potřeby a vkus. Investice do kvalitního a pohodlného nábytku se vám vyplatí v podobě dlouhodobého komfortu. Nekvalitní pohovka nebo gauč mohou být prosezeny, do roka, nebo dvou. Naopak ty kvalitní vám budou sloužit mnoho let. I tak nezapomínejte na to, že čalounění by se mělo alespoň 1x do roka nechat vyčistit profesionálním čističem, zvýší se tak nejen čistota u vás doma, ale i jeho životnost.

Moderní nábytek Modern Loft

Jaký nábytek zvolit do obývacího pokoje? 

Pohovku i gauč už jsme vybrali, co ale ostatní nábytek? Vždy záleží na vašich potřebách a preferencích. Můžete si zvolit již celou obývací stěnu. Získáte tak nábytek, který se k sobě stylově i proporčně hodí. Můžete mít ale problém s tím, že obývací stěna nebude dobře pasovat právě na velikost vašeho obývacího pokoje. Druhou možností je vybrat si jednotlivé kusy nábytku. Aby interiér ladil, měli byste se zaměřit na jeden dekor, nebo jednu sérii. 

Pokud víte, že v bytě bojujete s úložným prostorem, určitě do obývacího pokoje zakomponujte také komodu. Oceníte její praktičnost a to, že můžete využít i horní desku. Na květiny, svíčky, nebo další dekorace je ideální a pomůže vám interiér zútulnit. Pokud máte věci, které chcete mít stále na očích určitě nezapomeňte také na vitrínu. Ty moderní dodají interiéru na vzdušnosti a můžete si vybrat buď otevřenou, nebo s praktickým skleněným zavíráním. 

Stolky mějte ideálně dva. Ten konferenční, na který si budete moci odložit ovladač i drobné občerstvení k televizi a ten televizní. Na tom bude stát vaše televize, herní konzole a další příslušenství. Oba dva by měly být velmi pevné a odolné, masivní dřevo se zde nabízí jako ideální volba. 

Úložný prostor v obýváku

Efektivní a chytře navržený úložný prostor ve ve vašem obývacím pokoji mohou významně ovlivnit pohodlí, ale v první řadě vzhled vašeho obývacího prostoru. Moderní obývací pokoje vyžadují klidný vizuální dojem, a proto jsou skryté úložné prostory stále populárnější. Proto často i výrobci nábytku myslí designově právě na tento požadavek a vytváří tzv. víceúčelové konstrukce. Může jím být například konferenční stolek s chytře vestavěnými policemi, nebo sedací soupravy s úložným, rozkládacím prostorem a polohovacími podhlavníky.

V malých obývacích prostorách je klíčem k efektivnímu úložnému prostoru využití vertikálního prostoru. Vysoké vitríny, nebo knihovny vytvářejí dostatek místa pro uložení knih, dekorací a dalších položek, aniž by zbytečně naplňovaly plochu místnosti.

Provensálský obývací pokoj Belluno Elegante

Myslete na správné světlo

Správné osvětlení je jedním z nejpodceňovanějších prvků v obývacím pokoji. Přírodní světlo hraje klíčovou roli v otevření prostoru a vytvoření příjemné atmosféry. Maximálně využijte denní světlo pomocí velkých oken, které vám poskytnou dostatek světla, ale také vizuálně spojí interiér s venkovním prostředím. Pokud víte, že v obývacím pokoji nebudete mít dostatek přírodního světla, zaměřte se alespoň na světlo umělé. 

Základem jsou stropní svítidla. Moderní LED technologie poskytuje efektivní a energeticky úsporné možnosti, a tak můžete snadno upravit intenzitu světla přesně podle vaší potřeby. K stropnímu svítidlu doporučujeme také nákup stojacích lamp, které nejen dodají místnosti útulnost, ale také slouží jako stylový prvek. Myslete také na strategické rozmístění světelných zdrojů. Světla umístěná kolem zrcadel, nebo na specifických dekorativních prvcích mohou vytvořit zajímavé stínové efekty a zdůraznit designové prvky místnosti. 

Čtěte dále: