Jak vybrat jídelní stůl? Praktické tipy, které vám pomohou.

Říká se, že srdcem bytu, nebo domu bývá právě jídelna a srdcem jídelny je stůl. Sedáváte u něho několikrát denně, zvete k němu své návštěvy, děti u něho píší své úkoly, dospělí pracují. Byla by tedy škoda zvolit stůl, který pro vás nebude vhodný. Naše praktické rady vám pomohou, na co si dát pozor při nákupu jídelní sestavy. 

Ideální stůl, jak vybrat? 

Při výběru ideálního stolu pro vás musíte vzít v ohled především vaši rodinu a dispozice pokoje, ve kterém bude stát. Také je důležité, správně zvolit materiál a celkový styl v interiéru. 

Jídelní stůl pro dva

Pokud v domácnosti žijete dva, nebo jste mladá rodina, bude vám stačit také malý jídelní stůl. Vystačíte si s velikostí 80 x 80 cm. Pokud žijete v bytu 1+KK, nebo 1+0 můžete zvolit vyklápěcí stůl. Ten vám nebude překážet a vyklopíte ho do funkční polohy jen když budete potřebovat. 

Jídelní stůl pro rodinu

Pro rodinu se vždy hodí větší stůl. Snadno k němu usednete všichni k společnému obědu, nebo večeři. Pokud si zvolíte stůl obdélníkového tvaru, jednoduše můžete využít i krátké strany pro přidání dvou míst. Z toho důvodu se u těchto stolů většinou uvádí rozsah osob.

Jak velký stůl pro rodinu? 

  • Velikost stolu 160 cm x 90 cm pro 4 - 6 osob 
  • Velikost stolu 180 cm x 90 cm pro 4 - 6 osob
  • Velikost stolu 180 cm x 100 cm pro 6 - 8 osob
  • Velikost stolu 200 - 220 cm x 90 cm - 100 cm 8 - 10 osob

Některé jídelní stoly, většinou dřevěné,  mají praktickou funkci rozložení, kdy snadno v případě potřeby přidáte místa navíc. Tím získáte o dvě až čtyři místa navíc a přitom později snadno stůl opět složíte a nezabere tak moc místa. 

Z jakého materiálu stůl vybrat? 

Dřevěný stůl

Stůl ze dřeva je pevný a vysoce odolný. Jeho vlastnosti určuje dřevo, ze kterého je vyrobený. Dub, jasan, nebo buk jsou velmi odolné dřeviny, vyznačující se mimořádnou pevností. Stejně tak můžete zvolit nábytek z exotických druhů. Ty mají opět mimořádnou pevnost, stejně tak mívají mimořádně krásnou kresbu.

Léty i generacemi osvědčenou klasikou je poctivý dubový masiv. Dubové dřevo se vyznačuje  nadprůměrnou tvrdostí, krásnou kresbou a příjemným pocitem při dotyku. Díky tomu je dubový stůl investicí na celý život. Váš i vašich potomků.

Masivní stůl je snadný na údržbu, jednoduše se renovuje, dá se brousit, mořit, lakovat, nebo olejovat .

Skleněný stůl 

Skleněný stůl působí nadčasově a hodí se perfektně v kombinaci s kovem, nebo plastem. Je křehký, ale stejně tak i odolný. V dnešní době si můžete vybrat i vzor, či zabarvení skla. Některým lidem vadí, že je přes stůl vidět, to ale snadno vyřeší například mléčné zabarvení skla.

Skleněný stůl je elegantní, a působí v interiéru decentně a jemně. Často se také vyrábí v kulaté variantě. Jeho nevýhodou je jeho leštění

Kovový stůl 

V posledních letech se stále větší oblibě těší stoly z kovu. Jedná se většinou o designové kovové podloží, na kterém je položena deska buď ze dřeva, lamina, nebo skla.
Kovový stůl je pevný a velmi odolný. Bývá to designově unikátní kus nábytku, který se hodí do moderních bytů, domů, nebo kanceláří. Dokáží reflektovat rozdílné styly bydlení. Stejně zajímavá je i kombinace různých materiálů a povrchů.