Komoda může stát prakticky kdekoliv. V předsíni, obýváku, ložnici i v dětském pokoji. Pro výběr jsou důležité rozměry, tedy hloubka, výška a šířka. Rozmyslete si, kam chcete komodu postavit a místo důkladně změřte a rozměry si zapište. Také si dopředu promyslete, kolik věcí a jaké chcete do komody ukládat. Podle toho volte uspořádání a množství zásuvek, případně i polic. Pokud budete komodu vybírat v kamenném obchodě, určitě vyzkoušejte stabilitu komody a použité kování.
Vzhled
Vybrat si můžete mezi klasickou zásuvkovou a kombinovanou komodou. Výhodou zásuvkové komody je přehlednost v uložených věcech. Kombinovaná komoda má kromě zásuvek i poličky, takže má variabilnější vnitřní uspořádání (poslouží i jako tradiční prádelník).
Zásuvková komoda je vhodná především do ložnice, předsíně nebo na chodbu. Kombinovaná poslouží hlavně v obývacím a dětském pokoji. V jídelně může nahradit příborník, v obýváku ji použijete třeba jako bar, kdy do skříněk po stranách uschováte láhve s nápoji a do zásuvek různé pochutiny či prostírání.
Komoda může být součástí nábytkové sestavy, čímž sjednotíte celou místnost, ale můžete zvolit i originální komodu, která se stane dominantním prvkem v prostoru. V obývacím pokoji či jídelně se bude vyjímat i kombinovaná komoda s prosklenými dvířky.
Materiály
Komody se vyrábí z masivu, lamina i MDF, případně v kombinaci s kovem či sklem. Masivní komody se hodí spíše do klasického stylu, sklo a kov do moderního. Z hlediska životnosti a údržby to vyjde zhruba na stejno, masiv je však přece jen o něco kvalitnější. Kvalitu výrobku ovlivňuje spíše kování.
U komod z lamina si dejte pozor na tloušťku materiálu, a to především u dlouhých polic. Měla by být alespoň 18 mm, jinak hrozí, že se budou police prohýbat. Na údržbu je složitější pouze masiv dokončený olejem nebo voskem, klasický lak očistíte stejně jako lamino.
Konstrukce
Při výběru komody sledujte kromě celkových rozměrů i hloubku a velikost zásuvek. Především do ložnice je pak důležité vybrat kvalitní kovové pojezdy s tichým a snadným chodem. Ideální jsou pojezdy s tlumeným dojezdem. Abyste měli přehled o všech věcech, hodí se plnovýsuvy. U nich však dejte pozor na stabilitu komody. Čela zásuvek by měla být připevněna takovým způsobem, aby se během používání nemohla uvolnit od zbytku zásuvky. U polic by měla být možnost zvolit si výšku jejich umístění.
Pokud má komoda sloužit jako prádelník, měly by mít zásuvky dostatečnou hloubku. Pro vyrovnání nerovností podlahy se hodí výškově nastavitelné nožky. Chcete postavit komodu do prostoru? Dejte si pozor na to, aby i její zadní strana byla pohledová (dokončené hrany, záda s dekorem či v pigmentu a ukryté kování). U lamina by měly být hrany dokončené ABS hranou.
Do dětského pokoje volte komodu vyrobenou ze zdravotně nezávadných materiálů. Navíc musí být funkční a bezpečná. Ideální jsou komody z masivu dokončeného transparentním lakem nebo lamina. Volte raději kombinovanou komodu s větší hloubkou, aby se do ní vešlo i oblečení. Zásuvky by měly jít co nejsnáze zasunovat a vysunovat. Design pak sjednoťte s ostatním nábytkem. Komoda může být součástí sestavy nábytku do dětského pokoje.