Cottagecore - moderní styl bydlení inspirovaný starými časy

Pokud trávíte čas na sociálních sítích, možná jste již na tento styl narazili. Pod hastagem Cottagecore lze nalézt miliony příspěvků, inspirovaných tímto životním stylem. A nebyl by to životní styl, kdyby se nepomítl také do oblasti interiéru a bydlení. Co si tedy představit pod pojmem cottagecore a jak si tento malebný styl inspirovaný vesnickým stylem můžete přinést také k sobě domů? To se dozvíte v tomto článku. 

Co to je cottagecore styl? 

Cottagecore je trend interiérového designu, který zažívá velký boom již od přelomu roku 2022 / 2023. Jedná se o styl, který ve vás vyvolává vzpomínky na návštěvy prarodičů, nebo praprarodičů.  Na venkovské prostředí, na vzpomínky jak jsme byli schoulení v bezpečném, šťastném domě obklopeném polem, lesem a šumícím potůčkem. Jak už z názvy vyplývá, tento styl je jakousi odnoží venkovského stylu ve kterém hledá inspiraci. Cottagecore je domácí zelenina, vůně domácího pečeného chleba, motivy květin, lněné látky a teplo z praskajícího krbu. 

Cottage core styl bydlení

Historie cottagecore stylu

Pokud se chceme letmo dotknout historie tohoto stylu, mohli bychom ho zařadit do tradičního vzhledu Anglie 19. století. Typické doškové střechy tradičních anglických domů s malou přední zahradou a velkým obývacím pokojem. Nicméně moderní cottagecore styl je idealizovaná a hlavně stylizovaná verze historické Anglie. Po Covidové éře, kdy se lidé vlivem zvýšeného času stráveného doma začali uchylovat více k domácím produktům, řemeslným pracích a návratu k přírodě je tento únik od industrializace přirozený. A dovoluje každému si vytvořit krásný a ideální obraz venkova u sebe doma. 

Prvky cottagecore stylu

  • Bohaté pokojové rostliny v domě a kolem něj.

  • Přírodní materiály jako jsou kamenné zdi a dřevěné podlahy.

  • Krb, nebo krbová kamna dodají teplo i jemný zvuk praskajícího dřeva.

  • Dřevěný rustikální nábytek, pokud možno rodinný.

  • Pohodlná pohovka, křesla s ozdobnými nohami

  • Krajkové dekorace, čínský porcelán, ručně vyráběné svíčky

  • Proutěné, nebo látkové koše, dřevěné bedny, nebo víceúčelové truhly

Bílá víceúčelová truhla

Barvy, materiály a textury v dekoru cottagecore

Jednoduché pravidlo pro cottagecore je udržitelnost ve všem. Hlavním prvkem by se v tomto stylu měly stát přírodní a organické materiály, neutrální palety jemné pudrové a pastelové barvy. Textury by měly dát vyniknout přirozeně krásnému materiálu.

U nábytku si zvolte masivní provedení. Například dubový masiv je velmi ceněný pro svoji přírodní neutrální barvu a velmi krásnou a jemnou kresbu dřeva. Navíc je odolný a velmi pevný, proto vám s důrazem na udržitelnost vydrží několik desítek let.

Doplňky zvolte velmi jednoduché, opět v neutrálních odstínech. Háčkované, nebo pletené přikrývky, ubrusy z plátna, bavlněné utěrky a dečky z hrubé pleteniny propůjčí vašemu interiéru venkovský nádech. Neměl by chybět čajový servis s jemnými květinami, nebo přímo čínský porcelán. 

Závěrem: 

Cottagecore styl přijímá jednoduchost a nostalgie. Preferuje také špetku individuality. Ovšem to vše se točí kolem udržitelného, úsporného životního stylu, který se zaměřuje na úmyslné používání věcí s účelem.