Jak vyčistit bílý nábytek, aby vypadal jako nový?

Bílý nábytek působí krásně čistě, svěže a elegantně. Jeho bílá barva však mnoho zájemců od jeho koupě odradí. “Všechno na něm půjde vidět a špatně se čistí.” bývá jedním z nejčastějších argumentů. Přitom údržba bílého nábytku není nijak složitá. Stačí jen vědět, jak na to.

Pravidelná péče se vyplácí

Bílý nábytek je potřeba pravidelně udržovat. Lakovaný povrch proto při jakémkoliv zanesení či polití co nejrychleji otřete jemným hadříkem. Skvrny nestihnou zaschnout a napáchat velkou škodu. Na rychlou pravidelnou péči si vystačíte jen s hadříkem z mikrovlákna, čistou vodou a prachovkou.

Čemu se naopak vyhýbat? Hrubým houbičkám, abrazivním prostředkům, mastným saponátům a ředidlům. Všechny tyto prostředky by mohly nepěkně poškodit povrch lakovaného nábytku.

 

Nábytek do předsíně ze série Marone

 

Škrábance a díry v bílém nábytku

Pro rychlé zakrytí drobných nedostatků poslouží skvěle tužkové korektory (opravné fixy). Zakoupit se dají ve specializovaných prodejnách a e-shopech. Během několika vteřin s nimi zamaskujete drobné odřeniny a rýhy na jakémkoliv nábytku. Při opravě větších děr už raději sáhněte po opravných voscích. Vyplní mezeru a vykouzlí jednolitý hladký povrch. Manipulace s nimi je navíc velmi jednoduchá. Před samotnou aplikací vosku uhladíte ostré hrany rýhy, a poté vyplnite díru. Vosk je potřeba důkladně zapracovat a nadbytečný materiál odstranit ocelovou vlnou. Vznikne tak hladký zarovnaný povrch. Na doladění detailů pak doporučujeme použít tužkový korektor.

Zažloutnutí vzniklé opotřebením

Na bílém nábytku mohou postupem času vznikat zažloutlá opotřebená místa. Nejčastěji se vyskytují na dvířkách, šuplících a na jiných místech, na které často saháme. K odstranění zažloutnutí můžete vyzkoušet ověřené speciální čističe (k zakoupení ve specializovaných prodejnách), nebo naše “babské rady”:

  • Čaj a čajové listy - Jemný hadříkem namočeným v teplém čaji otřeme zlehka zažloutlý povrch. Místo uvařeného čaje lze použít i mokré čajové lístky. Ty stačí na chvíli položit na opotřebené místo a nechat účinkovat. Nezapomeňte ale, že i čaj má v sobě barvící složku, proto ještě před zaschnutím tekutiny povrch otřete vlhkým hadříkem s čistou vodou.
  • Mléko - Do staršího mléka namočte hadřík a přetřete několikrát povrch nábytku. Po chvilce působení smyjte mléko jiným hadříkem a čistou vodou. Pokud byste mléko na povrchu nechali, mohlo by začít nevábně vonět.
  • Bílý ocet - Smíchejte jeden díl bílého octu s jedním dílem teplé vody (poměr 1:1) a naneste hadříkem na zažloutlé místo. Při větším znečištění nechte směs chvíli působit, a poté nadbytečnou tekutinu setřete.

 

Série Belluno Elegante v bílé barvě

 

Když už nic nefunguje

Při větším poškození, se kterým si vosk, fix ani babské rady neporadí, je vhodné navštívit odborníka, nebo se do celkové opravy laku pustit svépomocí. V takovém případě je na místě celý povrch zbrousit, odstranit stávající lak, hlubší díry zatmelit a vše na závěr zalakovat.

Potřebujete poradit? Obraťte se na nás. Rádi vám poradíme, jak udržovat masivní nábytek v bílé barvě. Jsme česká rodinná firma se sídlem v Bruntále, která se specializuje na prodej masivního zahraničního nábytku v provensálském stylu.